Blog
Medailérska tvorba Antona Háma
Kremnica ako mesto baníkov a minciarov prežívalo svoju slávu v uplynulých storočiach, ktorá však bola podložená náročnou prácou. Baníci vďaka priaznivým geologickým podmienkam Kremnických vrchov sa podieľali na ťažbe drahých kovov zlata a striebra. To viedlo k tomu, že panovníkom Karolom Róbertom z Anjou tu bola založená v roku 1328 mincovňa. Kremnická mincovňa patrí medzi tri najstaršie mincovne sveta. Napriek určitým ťažkostiam, ktoré vyplývali zo zmien štátoprávnych a iných sa menila jej pozícia. V 16. storočí sa dostala pod priamu správu Viedne a po rakúsko-uhorskom vyrovnaní v roku 1867 bola spravovaná ministerstvom financií v Budapešti.
Numizmatické zaujímavosti spojené s našou najstaršou univerzitou Academiou Istropolitanou
V roku 2015 sme si pripomenuli 550. výročie od začatia vybavovania súhlasu potrebného na otvorenie univerzity v Bratislave na popud panovníka Uhorska Mateja Korvína. V období 15. storočia bolo možné založiť univerzitu len s výslovným pápežovým povolením, takže s problematikou jej prípravy podľa vzoru univerzity v Bologni bol poverený ostrihomský arcibiskup J. Vitéz.
Pamätné a zberateľské mince Slovenskej republiky venované ochrane prírody - národným parkom.
Slovensko je typickou stredoeurópskou krajinou, kde sa prelínali rozličné mocenské a kultúrne vplyvy i migračné pohyby, ale aj napriek jeho určitému multietnickému charakteru si udržalo svoju identitu, čoho výsledkom je získanie samostatnej štátnosti. Po jej získaní v roku 1993 zároveň preukázalo, že má záujem aj predpoklady pre integráciu do európskych štruktúr. Postupne sa tieto snahy naplnili a Slovensko sa stalo 1. mája 2004 členom Európskej únie a od 1. januára 2009 aj eurozóny.
Veľká francúzska revolúcia, Napoleon Bonaparte a bratislavský mier
Nové myšlienkové hnutie, ktoré sa začiatkom 18. storočia začalo šíriť v Anglicku a potom aj vo Francúzsku, nazývame osvietenstvom. Vychádzalo z princípov renesancie a humanizmu a bolo založené na racionalistickom presvedčení o svetle a jasnosti rozumu. Piliermi osvietenstva sa stali tolerancia, rozum a ľudskosť. História nás poúča o tom, že boj za tieto piliere osvietenstva bol veľmi ťažký a zdĺhavý. Ba ešte aj v súčasnosti môžeme konštatovať, že znášanlivosť ľudí, ktorí zastávajú rozdielne názory a vierovyznania, nie je vždy na potrebnej úrovní. Postupne sa ľudia učili a učia prejavom úcty a tolerovania iného presvedčenia, pretože iba vtedy môže dôjsť k vzájomnej znášanlivosti. Rozum predstavuje práve to, čo môže a má všetkých spájať. Na základe rozumu sa možno s argumentmi sporiť a presviedčať iných. Pokiaľ ide o vieru iného človeka, ktorá spočíva mimo argumentov rozumu, treba si ju vážiť a tolerovať.