Blog
Novodobá medailérska tvorba s väzbou na Banícku akadémiu v Banskej Štiavnici
Pri príležitosti osláv 250. výročia založenia Baníckej akadémie v Banskej Štiavnici, ktorá slúžila ako centrálna vzdelávacia ustanovizeň habsburskej monarchie a bola v čase svojho vzniku najstaršou montánne orientovanou vysokou školou v Európe, mienime malým dielom prispieť k jej odkazu pre súčasníkov, a to formou prezentácie novodobej medailérskej tvorby. Medaily a plakety sú umelecké artefakty, ktoré v kove na malom priestore zobrazujú konkrétnu udalosť alebo osobnosť, aby ich zaznamenali pre súčasníkov a zároveň ostali dôkazom spoločenského diania, ale aj umeleckej tvorivosti medailérov a technologickej vyspelosti ich výroby.
Ján Koniarek - zakladateľ moderného chápania sochárstva na Slovensku.
Významnou osobnosťou slovenského sochárstva prvej polovici 20. storočia bol Ján Koniarek, ktorý je pokladaný za zakladateľa našej modernej sochárskej tvorby. Po štúdiách v Budapešti, Ríme a Mníchove pôsobil na výtvarnej škole v Belehrade, kde okrem pedagogickej práce aj tvoril. Za desaťročného balkánskeho pobytu vytvoril portréty štátnych predstaviteľov a monumentálne plastiky, z ktorých sa zachovalo iba torzo. Príčinou bola prvá svetová vojna. Po vojne sa vrátil na Slovensko a od roku 1924 jeho domovom bola Trnava. Tu jeho tvorba dosiahla vrchol.
Andrej Peter - medailér
Andrej Peter sa narodil 13. novembra 1912 obci Palanok pri Mukačeve. Jeho umelecké medailérskej vlohy sa začali formovať už na štátnej umelecko priemyselnej škole Jablonci nad Nisou, na ktorej predtým študoval a jeho profesor Otakar Španiel. Túto školu Úspešne absolvoval v roku 1933. Potom pokračoval štúdia na akadémii výtvarných umení v Prahe v rokoch 1934 až 37 odvedení O. Španiela.
Karol Róbert z Anjou (1308-1342) - florén, prvá uhorská zlatá minca
Uhorská vysoká šľachta si na synode v Pešti zvolila 27. 11. 1308 Karola Róberta z Anjou za uhorského kráľa. Karolovo panovanie bolo v dejinách stredovekého uhorského štátu významným medzníkom. Ako príslušník neapolskej dynastie si v domácom prostredí zvykol na politicky centralizovaný štát s dobrými financiami. V Uhorsku ho čakala neľahká úloha stabilizovať politické a hospodárske pomery rozvrátené dvadsaťročím bojov o moc.
Pohľad na medailérsku tvorbu sochára a pedagóga Rudolfa Pribiša
Týmto príspevkom chceme si uctiť život a dielo nášho uznávaného sochára, medailéra a pedagóga Rudolfa Pribiša pri príležitosti stopiateho výročia od jeho narodenia. V krátkosti sa zmienime o jeho živote a hľadaní cesty k umeniu, ktoré potom dominovalo v jeho žití. Počas štúdia na Akadémii výtvarných umení v Prahe ho výrazne ovplyvnil profesor Otakar Španiel, čo sa potom zvlášť odrazilo v jeho medailérskej tvorbe, z ktorej tu prezentujeme niektoré ukážky. Jeho medaily, z ktorých značná časť je venovaná niektorým naším vysokým školám, sú ozaj skvostom a plnia dôstojným spôsobom účel, ktorému mali slúžiť. Ako pedagóg odovzdával svoje umelecké a praktické poznatky súvisiace s reliéfnou tvorbou svojim študentom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Absolventi jeho ateliéru si ho poctili pri nedožitom stom výročí jeho narodenín výstavou v roku 2013 v Kremnici, čím mu vzdali vďaku a úctu k jeho tvorbe, ale aj k tomu, čo od neho získali pre svoju umelecké napredovanie a smerovanie v reliéfnej tvorbe.
Výber z medailérskej tvorby Jána Kulicha
V predkladanom príspevku stručnou formou hodnotíme život a dielo nášho významného sochára, medailéra a pedagóga Jána Kulicha, ktorý za svojho pôsobenia zažil slávu, ale aj pády. Vnútorne sa dokázal s tým vyrovnať, čo sa odráža aj v jeho diele, ktorým výrazne obohatil slovenské umenie. Po nežnej revolúcii bol zaznávaný a pozbavený pôsobenia v našom umeleckom školstve, ale to ho nezlomilo, čo dokázal svojou neskoršou tvorbou, ako slobodný umelec. Hlavnou náplňou príspevku je poukázať na aspekty jeho medailérskej tvorby, ktorá ho radí medzi popredných medailérov u nás, ale aj vo svete. Práve medailérska tvorba plní svoj účel vtedy, keď je odrazom poznania problému, ktorý má zobraziť a vystihuje aj jeho ducha a hĺbku.