Blog
10 tipov ako vzbudiť záujem o numizmatiku a zbieranie mincí pre ďalšiu generáciu
Numizmatika už dávno nie je len staromódna zábavka starších pánov na dôchodku. Vzbudenie záujmu o numizmatiku a zbieranie mincí u detí môže byť zábavným aj vzdelávacím procesom. Tu je niekoľko tipov, ako si môžete vychovať nástupcov v numizmatike:
Prečo zbierať a investovať do slovenských zlatých zberateľských euromincí
Zbieranie a investovanie do slovenských zlatých zberateľských euromincí môže byť atraktívne z niekoľkých dôvodov:
Z histórie Svätováclavských dukátov
Bol to práve JUDr. Alois Rašín, minister financií v prvej československej vláde po vzniku Republiky, ktorý mal sen raziť opäť české/československé dukáty. Dňa 1. apríla 1923 bola uverejnená súťaž na návrh modelov, ktorých podmienky boli vypracované v Ministerstve financií. Lehota bola stanovená do 1. júna 1923.
Posledná korunovácia v Bratislave Ferdinanda V.
V roku 1830 sa v Bratislave konala posledná korunovácia. Korunovácie uhorských kráľov patrili k najdôležitejším udalostiam v dejinách Uhorska. Korunovačným mestom bola v rokoch 1563–1830 Bratislava (Pozsony, Prešporok).
Pamätné mince spolkovej a rakúskej meny
V čase platnosti spolkovej a rakúskej meny (1857-1892) sa pri rozličných príležitostiach vydávali pamätné mince s obrazom a nápismi pripomínajúcich príslušnú udalosť.
Kremnická mincovňa a jej medailéri venujúci pozornosť histórii baníctva na Slovensku
V dejinách ľudskej spoločnosti tak už býva, že niečo vznikne a potom pádom ríše zanikne. Platí to aj o medailérstve z čias rímskeho cisárstva, pretože jeho pádom na veľa storočí prestalo jestvovať. Ako samostatná umelecká disciplína sa medailérstvo začalo znovu rozvíjať v období renesancie v Taliansku a za jeho zakladateľa je považovaný maliar Vittore Pisano, ktorý sa narodil koncom 14. storočia vo Verone a zomrel okolo roku 1455. Významným strediskom medailérskej činnosti v severnom Taliansku sa stali neskoršie Benátky a odtiaľ sa potom rozšírilo medailérstvo do iných časti Európy.