Údaje o minci
Autor: Mgr. art. Roman Lugár
Materiál: Ag 900, Cu 100
Hmotnosť: 18 g
Priemer: 34 mm
Hrana: – LEKÁRNIK – LIEČITEĽ – BOTANIK – MAJSTER TISÍCICH REMESIEL
Výrobca: Mincovňa Kremnica, š. p.
Rytec: Jakub Morávek
Náklad: 4 050 kusov v bežnom vyhotovení
9 150 kusov v proof vyhotovení
Emisia: 10. 6. 2024
Lietajúci mních – fráter Cyprián na svoju dobu bol všestranne vzdelaný muž.
Študoval v Brne, Čenstochovej, vo Vroclave, podľa všetkého aj v Taliansku. Práve tam ho fascinoval lietajúci stroj Leonarda da Vinciho, ktorý sa už začiatkom 16. storočia pokúšal zostrojiť klzák, vrtuľník i padák. Cypriána považovali aj za majstra tisícich remesiel. Vyznal sa nielen v liečiteľstve, ale i v botanike, astrológii.
Vynikal v lekárstve a prírodných vedách. Väčšinu svojho života prežil v Červenom kláštore, kam prišiel ako skúsený liečiteľ, lekár, lekárnik a botanik v roku 1756, kde žil do konca svojho života až do roku 1775. V Červenom kláštore zriadili lekáreň. Jej správcom bol v rokoch 1756-1775 práve chýrny ránhojič Cyprián. Liečil odvarmi z bylín, tinktúrami, čajmi, vedel výborne naprávať zlomeniny. Kvôli jeho liečiteľským schopnostiam vyhľadávali ľudia zo širokého okolia.
Kým legenda Cypriána preslávila ako lietajúceho mnícha, vo svete vedy jeho meno preslávilo dielo Herbárium, ktoré zostavil v rokoch 1765 – 1771. „Cypriánov herbár, ktorý patrí medzi skvosty Slovenského národného múzea, má 97 strán, na ktorých je v gréčtine, latinčine, nemčine a v zamagurskom nárečí s vedeckou dôkladnosťou opísaných 272 rastlín. Pri väčšine uviedol aj ich liečivý účinok.
Hoci by sa viac patrilo hovoriť o tom, akým bol chirurgom, lekárnikom, znalcom liečivých bylín, do povedomia návštevníkov Červeného Kláštora vstupuje predovšetkým ako lietajúci mních.
Legenda o lietaní
K mníchovi Cypriánovi sa viaže legenda o tom, že si zhotovil lietajúci stroj, za pomoci ktorého v okolí Červeného Kláštora lietal. Povrávalo sa, že miesto jeho vzletu boli Tri koruny.
Údajným mníchovým lietaním sa už vyše 200 rokov zaoberajú spisovatelia, historici aj technici. Ak aj mních Cyprián nelietal, mohli by aspoň existovať jeho úvahy, náčrty, možno aj pokusný model jeho „krídel". Koniec koncov, niečo také nemohlo ostať bez povšimnutia. Ako sa dá prečítať v expozícii múzea v Červenom Kláštore: Podľa levočského historika Elemíra Koszeghyho, v nezachovanej archívnej listine z čias okolo roku 1760, istý rimavskosobotský profesor po latinsky údajne zaznamenal:
„ Bol som v Spišskej Belej na námestí, keď tam z príkazu nitrianskeho arcibiskupa Ladislava Mattyasovszkého z Markušoviec spálili čertov voz. Aparát zhotovil istý fráter Cyprián z lechnického kláštora, ktorý podľa červených skál, z ktorých je postavený, ľud volá Červeným kláštorom. Pri spálení bolo mnoho ľudí a zastavili sa aj ctihodní kanonici zo Spišskej Kapituly. Fráter Cypriánus si pripol čertovu mašinu na vrchu Troch korún a s jej pomocou doletel až k Morskému oku. Pán biskup nebol pri exekúcii prítomný, ale nemali sme možnosť ani vidieť mnícha, ktorého odviedli na miesto, odkiaľ už viac neuvidí hory a nebude v pokušení, aby znovu lietal.
Zdroj:wikipédia
Viac z kategórie
38,90 €
Nový komentár